Uroda Zdrowie

W jaki sposób dbać o oczy stosując soczewki kontaktowe?

Wady wzroku są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne i pojawiają się już w dość młodym wieku. Okulary korekcyjne nie są jednak wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich. Wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe, ponieważ można w nich swobodnie uprawiać sport. Jak zadbać o swoje oczy, jeśli takie soczewki stosujemy?

Jak właściwie postępować z soczewkami kontaktowymi?

Większość specjalistów poleca soczewki kontaktowe jednodniowe, ponieważ w ich przypadku najłatwiej jest o zachowanie podstawowych zasad higieny. Po wyjęciu soczewki z oka należy ją wyrzucić do kosza, a więc nie trzeba jej czyścić. Bardzo ważne jest, aby soczewki – niezależnie od ich modelu, zakładać i zdejmować przy pomocy czystych dłoni. Najlepiej skrócić paznokcie, aby przypadkiem nie uszkodzić oka i nie spowodować urazu lub zapalenia tkanek.

Soczewki kontaktowe jednodniowe muszą być przechowywane w specjalnym płynie, który odpowiada za dezynfekcję oraz ich właściwości i przyczepność do oka. Warto mieć zawsze przy sobie niewielki pojemnik na soczewki z płynem, ponieważ zdarza się, że do oka wpadnie pyłek lub ziarenko i konieczne będzie ich zdjęcie i dokładne oczyszczenie. Osoby stosujące soczewki kontaktowe zwykle noszą przy sobie również okulary na wszelki wypadek.

Jak nawilżać oczy stosując soczewki kontaktowe?

Większość użytkowników tak zwanych kontaktów narzeka na suche powietrze i wysychanie soczewek na powierzchni oka. Obraz staje się zamglony, a oko piecze i swędzi. Lekarze zalecają, aby soczewki zdejmować z oczu zawsze wtedy, kiedy nie musimy ich nosić, ponieważ zawsze stanowią barierę dla oka i uniemożliwiają mu oddychanie.

Poza tym, warto zaopatrzyć się w specjalne krople do oczu, które można zapuszczać również podczas stosowania soczewek kontaktowych. Nie mają bowiem żadnego negatywnego wpływu na ich funkcjonalność, a skutecznie nawilżają oko, łagodząc przy tym nieprzyjemne objawy. Krople można mieć zawsze przy sobie i stosować kilka razy dziennie, przede wszystkim podczas pracy przy komputerze.

Soczewki kontaktowe jednodniowe – jaki model dopasować dla siebie?

Bardzo ważne jest, aby soczewki kontaktowe dobrze dopasować do swoich potrzeb. Producenci oferują bowiem różne modele – niektóre z nich są dodatkowo uwodnione, inne zaś lepiej oddychają. Każdy użytkownik ma jednak swoje preferencje i przyzwyczajenia. Najlepiej soczewki dopasować w gabinecie okulistycznym. Specjalista powinien zbadać wzrok i oko, a następnie ustalić wadę i wskazać do wyboru kilka modeli soczewek kontaktowych. Wielu lekarzy oferuje swoim pacjentom możliwość wypróbowania darmowej pary soczewek kontaktowych, aby mieli możliwość ich przetestowania przed podjęciem decyzji. Warto jest pochodzić w wybranych soczewkach przynajmniej przez kilka godzin, a następnie zdecydować się na zakup. Bardzo istotne jest jednak, aby posiadać okulary odpowiadające wadzie wzroku i jak najczęściej zmieniać soczewki właśnie na nie w celu zapobiegania infekcjom.