Zdrowie

Najczęstsze problemy z zębami

Problemy z zębami? Każdy z nas choć raz w życiu zmagał się z bólem zębów, próchnicą, stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej czy krwawiącymi dziąsłami. Nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości są spowodowane nie tylko złą higieną.

Krwawiące dziąsła – trudna dolegliwość

Jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości są krwawiące dziąsła. Łatwo zauważyć, że problem umiejscawia się nie w samych zębach, ale właśnie dziąsłach. Podczas szczotkowania dostrzegalna jest krew, poza tym odczuwa się ból i dyskomfort. Zaniedbana przypadłość może zaowocować coraz gorszym staniem całej jamy ustnej, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa.

Przyczyny problemów z zębami

Niewłaściwa higiena jamy ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn problemów występujących w tym miejscu. Krwawiące dziąsła, próchnica, infekcje – schorzeń tych może być jeszcze więcej, gdy zęby są szczotkowane zbyt krótko i niedokładnie. Chodzi przede wszystkim o pozostawanie resztek pokarmowych, które wpływają na tworzenie środowiska sprzyjającego namnażaniu się drobnoustrojów.

Każdy stan zapalny osłabia kondycję dziąseł, zęby mogą nie mieć należytego oparcia w nich, dlatego zaczynają się ruszać, a w najgorszym wypadku kończy się ich wypadaniem. Krwawiące dziąsła nierzadko są oznaką toczących się procesów chorobowych w organizmie, niekoniecznie w jamie ustnej. Mamy zatem do czynienia ze skutkiem ubocznym lub objawem towarzyszącym.

Jak radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami i innymi problemami?

Podstawą jest dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej; stosowanie odpowiednio dobranych akcesoriów i produktów, szczotkowanie przez 2 minuty, odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, a także wyleczenie pierwotnych chorób.

Pomocą na krwawiące dziąsła mogą być pasty do mycia zębów oraz płyny do płukania ust, które zapobiegają krwawieniu, łagodzą podrażnienia i chronią przed infekcjami. Nie można zapominać o codziennym jadłospisie, w którym musi znaleźć się miejsce na witaminy i minerały, odpowiadające za odżywienie i kondycję całego organizmu.