Lampy wiszące do salonu
Dom

Lampy wiszące do salonu – jak rozmieścić

Prawidłowo dobrane oświetlenie może wpłynąć na nastrój, ułatwić koncentrację oraz umożliwić łatwiejsze korzystanie z każdej strefy pomieszczenia. Jest ono bardzo istotne w salonie, w którym duża przestrzeń odpoczynku niejednokrotnie łączy się z jadalnią, czy kuchnią. Przeglądając lampy wiszące do salonu, jeszcze przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się z pewnymi kwestiami, dotyczącymi odpowiedniego dopasowania do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany.

Jak rozmieścić lampy wiszące w salonie?

Planując rozmieszczenie oświetlenia w salonie, trzeba pamiętać o tym, jaki charakter ma to pomieszczenie, oraz jakie pełni ono funkcje. Salon jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają większość wolnego czasu. Jest to zarówno miejsce spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, jak i przestrzeń służąca do oglądania telewizji lub czytania książek, czyli do odpoczynku. W związku z powyższym oświetlenie salonu powinno być dostosowane do pełnionych w danym czasie funkcji, a zarazem uniwersalne. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie w tym pomieszczeniu możliwości regulacji ilości światła ogólnego. Prawidłowa aranżacja oświetlenia to nie tylko lampa podłogowa, stołowa czy lampy wiszące do salonu – takie działanie wymaga przemyślanego planu. W klasycznym salonie lampa wisząca znajduje się na środku pokoju i stanowi ona oświetlenie ogólne, które najczęściej jest wspierane przez różne oświetlenie dodatkowe w postaci np. lampy podłogowej czy stołowej. W przypadku połączenia salonu z jadalnią, ciekawym pomysłem jest lampa wisząca do salonu zamontowana bezpośrednio nad stołem jadalnym.

Jak dobrać rozmiar lampy wiszącej do salonu?

Dobór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziennego to spore wyzwanie, gdyż na rynku dostępne są najróżniejsze modele. Lampy wiszące do salonu o powierzchni w granicach 20-25 metrów kwadratowych powinny zawierać co najmniej sześć żarówek oraz dać średnicę wynoszącą 60-65 cm. W dużym salonie, o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych i wysokości wynoszącej mniej więcej 3 m, lampa wisząca do salonu powinna posiadać średnicę minimum 75-85 cm. W takim przypadku warto zadbać o to, aby lampa wisząca do salonu wyposażona była w co najmniej 12 żarówek lub możesz zawiesić kilka mniejszych lamp