krzesło do wanny
Dom

Krzesło do wanny – klasyczne, obrotowe, z oparciem, czyli jaki model wybrać?

Lepsza dostępność oraz przystępne ceny to główne czynniki, które sprawiają, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup akcesoriów łazienkowych dla osób z ograniczeniami ruchowymi do prywatnej toalety. Krzesło do wanny oraz taboret pod prysznic stały się istotnym elementem wyposażenia seniora, a także dla osób niepełnosprawnych. Na które modele warto się zdecydować oraz co warto wiedzieć jeszcze przed zakupem?

Krzesło do wanny – ogólna charakterystyka

Siedziska do wanny umożliwiają bezpieczną i wygodną kąpiel oraz dają poczucie niezależności. W zależności od tego, jak spore jest pomieszczenie oraz tego, kto jest głównym użytkownikiem łazienki, do wyboru jest mnóstwo rozwiązań siedzisk kąpielowych. Dobrym rozwiązaniem jest zorientowanie się przed zakupem, na co należy zwrócić największą uwagę – umożliwi to korzystanie z produktu z pełnym zadowoleniem.

Krzesło do wanny, jak każde inne siedzisko kąpielowe, wykonane jest z e stali węglowej malowanej proszkowo – a więc ze stali szlachetnej (potocznie nazywanej stalą nierdzewną) lub wzmocnionego tworzywa ABS i aluminium. Są to powierzchnie cechujące się odpornością na działanie wody oraz łatwe do utrzymania, które pasują do wystroju większości łazienek. Producenci takich produktów, jak krzesło do wanny, jako maksymalne jego obciążenie wskazują najczęściej od 120 do 150 kg.

Rodzaje siedzisk kąpielowych do wanny

W przypadku dysponowania łazienki z wanną, znacznym ułatwieniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej są siedziska wannowe i ławeczki do wanny. Ich konstrukcja umożliwia oparcie siedziska na brzegach wanny, co pozwala osobie biorącej kąpiel uniknąć siedzenia na dnie wanny, tylko na ławeczce, z której wstawanie jest o wiele prostsze. Wymiary ławeczki do wanny są standaryzowane, w związku z czym siedziska pasują do większości wanien. Przeważnie siedziska wannowe nie posiadają oparcia, jednak wielu producentów pomyślało o takim właśnie rozwiązaniu. Na rynku dostępne są również krzesła wannowe z oparciem pod plecy, dla osób, które miewają kłopoty ze stabilnym siedzeniem. Siedziska do wanien obrotowe mają na celu zwiększenie mobilności osoby biorącej kąpiel. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez większych trudności może ona sięgnąć po akcesoria kąpielowe, znajdujące się poza zasięgiem ręki siedząc w tradycyjnym ustawieniu. Wybór siedziska do wanny powinien zostać dopasowany przede wszystkim do potrzeb.