Uroda

Jak zwalczyć łupież?

Łupież jest to wstydliwy problem, często kojarzący się nam z brakiem higieny, czy zaniedbaniem. Faktem jest, że łupież to przewlekła i nawracająca choroba, która jak każde inne schorzenie wymaga leczenia. Nie zawsze jednak wymaga ona interwencji lekarza.

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Pierwszy z nich jest łagodniejszy i to właśnie z nim możemy próbować poradzić sobie na własną rękę. W drogeriach i aptekach znaleźć możemy całe gamy produktów przeznaczone dla osób walczących z łupieżem. Zwierają one substancje ułatwiające złuszczanie i odrywanie się cząsteczek naskórka, a także te działające przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pamiętajmy, że produkty te zawierają w sobie silne substancje, które przy dłuższym użytkowaniu mogą przesuszać włosy, dlatego bardzo ważne jest równoległe stosowanie odżywek. Można także nawilżać skórę głowy pomiędzy użyciami szamponu – w tym celu przydatny okaże się na przykład żel aloesowy. Kolejnym dobrym pomysłem jest zastosowanie olejów, na przykład łopianowego. Wystarczy nałożyć go na skórę głowy pół godziny przed myciem. Tłusty łupież jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Na skórze głowy pojawiają się skupiska łusek w żółtawym kolorze, którym towarzyszy świąd i łojotok. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy udać się do lekarza.

Niezależnie od rodzaju łupieżu, w jego zwalczaniu fundamentalne znaczenie ma nasza dieta. W szczególności poleca się produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz cynk.