Dom Przestrzeń dla Ciebie

Jak zaprojektować kuchnie?

Jasna i przestronna kuchnia jest marzeniem wielu osób. Jednak nie każdy ma w swoim mieszkaniu na tyle duże i dobrze doświetlone wnętrze, aby ją zaaranżować. Co warto wiedzieć podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni? Jakie jest niezbędne akcesorium, które z pewnością ułatwi funkcjonowanie w tym pomieszczeniu?

Co warto wiedzieć o aranżowaniu kuchni?

Podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni, nie można zapomnieć o jej prawidłowej aranżacji – a dokładniej o wybór materiałów, kształtów oraz innych elementów wyposażenia i wykończenia. Poniżej przedstawione zostały podstawowe wskazówki, które ułatwią pracę oraz pomogą w urządzeniu trwałej i funkcjonalnej przez długie lata kuchni:
zabudowa cechująca się wysokim połyskiem nie jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin, w których są małe dzieci. Na takim materiale widoczne są wszystkie ślady po dotknięciu oraz zabrudzenia, przez co ciężko jest zachować idealną czystość.

Warto odpuścić sobie zabudowy z modnymi obecnie szerokimi szufladami. Warto pamiętać, iż moda nie zawsze łączy się z wygodą. Szafki, których szerokość wynosi około 80 cm, są zdecydowanie niekomfortowe w użytkowaniu, zwłaszcza gdy w przygotowaniu posiłków będzie uczestniczyć kilka osób w tym samym czasie.

Zamiast płytek zaleca się postawić na ścienne panele (drewniane lub szklane). Jest to nowoczesne rozwiązanie, nie tylko pod względem wyglądu, ale i praktyczności. Spomiędzy płytek ciężko jest usuwać wszystkie zanieczyszczenia (zwłaszcza tłuszcz). Panel nieposiadający zakamarków pozwoli na zachowanie czystości.

Drewniany blat w kuchni jest trudny w utrzymaniu. Drewno to wspaniały materiał dzięki swojej frakturze oraz ubarwieniu. Jednak nawet najtwardszy gatunek jest podatny na uszkodzenia. Drewno nie lubi również wody, więc z biegiem czasu blat może czernieć – wyjątkiem są blaty z drewna egzotycznego, które pochodzi z tropikalnych rejonów. Niestety cena takiego drewna jest dość wysoka. Ponadto pozostawienie na olejowanym blacie (nielakierowanym) metalowej puszki, może przyczynić się do pozostania na nim ciemnych przebarwień. Jednak zaletą drewna jest możliwość jego odnawiania poprzez ponowne impregnowanie i szlifowanie.

Warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Nad blatem roboczym powinno być ono punktowe, chłodniejsze oraz jaśniejsze (zbliżone do naturalnego). Natomiast nad stołem czy wyspą, gdzie będzie odbywać się spożywanie posiłków, zaleca się postawić na ciepłe światło, które wprowadzi przytulną atmosferę.

Ściereczki kuchenne i inne przybory kuchenne

Przybory kuchenne są produktami niezastąpionymi w trakcie gotowania posiłków. Mogą one być wykonane z różnych materiałów: z ceramiki, z drewna, a nawet ze stali nierdzewnej. Dodatkowo są one praktyczne i przydatne, a zarazem stanowią ozdobę każdej kuchni. W większości narzędzia te są wielofunkcyjne, to znaczy, że z ich pomocą można wykonać dwie czy trzy czynności. Doskonałym przykładem jest misa z przykrywką, którą można wykorzystać jako naczynie do przechowywania w lodówce, lub do przygotowania sałatki.

Ciekawym dodatkiem, który warto mieć w kuchni, są ściereczki kuchenne. Chcąc, aby kuchnia wyglądała harmonijnie nawet w najdrobniejszych detalach, zaleca się postawić na ściereczki kuchenne, które będą pasowały do niej idealnie. Tego typu dodatek można zmieniać według pór roku, obecnego nastroju lub świąt. Mogą one być wykorzystywane na wiele sposobów, takich jak np.: ochrona pieczywa przed wyschnięciem lub jako ozdoba stołu, a nawet można zawiesić je przy kuchence lub na ścianie w ozdobnej ramie.

Nowoczesne akcesoria kuchenne

Producenci akcesoriów kuchennych konkurują ze sobą w coraz to nowszych pomysłach. Zamierzają oni zarówno zaimponować konsumentom, jak i pomóc im za pomocą stworzonych artykułów w codziennych czynnościach. Dawniej niektóre urządzenia, takie jak na przykład drylownice do owoców zajmowały wiele miejsca w szafkach kuchennych. Obecnie są one niewielkich rozmiarów, co sprawia, że klient nie musi się martwić o „zagracenie” kuchni. Podobnie się ma z innymi, dawniej wielkimi urządzeniami kuchennymi – obecnie są one kompaktowych rozmiarów, a niektóre z nich są wielofunkcyjne, co sprawie, że nie jest konieczne kupno kilku pojedynczych sprzętów, a wystarczy jedno pełniące wiele funkcji.