Zdrowie

Jak zadbać o swoje kolana?

Problemy ze stawami kolanowymi to coraz bardziej powszechne dolegliwości u osób dorosłych. Dzieje się tak ze względu na brak aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę i przeciążenia fizyczne. O stawy kolanowe najlepiej dbać, zanim rozpocznie się proces zwyrodnieniowy lub inne problemy.

Jak dbać o stawy kolanowe?

Przede wszystkim trzeba zadbać o regularny wysiłek fizyczny, najlepiej trzy razy w tygodniu. Nie muszą to być ciężkie ćwiczenia, lecz wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Ruch powoduje odżywianie chrząstki stawowej i zwiększenie jej objętości, co bezpośrednio wpływa na większe wydzielanie mazi stawowej. Dzięki temu stawy stają się sprawniejsze oraz poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie. Aktywność fizyczna jest zalecana również w przypadku bólu stawów, ponieważ powoduje, że ataki bólu są rzadsze i mniej nasilone.

Aby wybrać dla siebie najlepszą formę ruchu, najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego. Z pewnością bardzo dobrym wyborem będą ćwiczenia w wodzie, czyli aqua aerobic, joga, pilates, jazda na rowerze oraz nordic walking.

Schudnij, a stawy podziękują.

Gdy masa ciała jest za wysoka, nie tylko cierpi na tym układ krążenia, ale także układ ruchu- mięśnie i stawy. Nadwaga, czy otyłość prowadzą do zwyrodnienia stawów, ponieważ muszą one każdego dnia, dźwigać zbędne kilogramy. To właśnie przeciążenia stawów prowadzą do uszkodzenia struktur stawowych oraz zmniejszania ilości mazi stawowej. Aby schudnąć, niezbędna jest odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Kolagen na stawy– dlaczego jest ważny?

Głównym budulcem chrząstki stawowej jest białko. Kluczowym elementem jest kolagen, który jest białkiem, szczególnie ważnym dla prawidłowej funkcji i budowy stawów. Aby zadbać o odpowiednią ilość mazi stawowej i elastyczność chrząstek stawowych warto włączyć do diety kolagen na stawy. Niedobory kolagenu szczególnie dotyczą osób, które są narażone na wzmożony wysiłek fizyczny. Z tego względu kolagen na stawy powinni suplementować profesjonalni sportowcy. Ten rodzaj białka bardzo trudno znaleźć w pożywieniu jest zawarty w galaretce owocowej i warzywnej, podrobach, salcesonie, kurzych łapkach. Kolagen na stawy dostępny w aptece, można podawać w różnych formach, a najpopularniejszą formą są kapsułki.