Przestrzeń dla Ciebie Uroda Zdrowie

Jak radzić sobie z suchością oka pracując przy komputerze?

Dzisiaj większość osób pracuje przy monitorze ekranowym. Często stykamy się również z ekranami w warunkach domowych. W szczególności użytkownicy soczewek kontaktowych narzekają na suchość gałki ocznej, swędzenie i pieczenie po kilku godzinach patrzenia na taki monitor. Czy zwykłe krople do oczu są skuteczne w takiej sytuacji?

Dlaczego oko odczuwa dyskomfort patrząc w monitor?

Pracując przy monitorze ekranowym nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że znacznie rzadziej mrugamy oczami i nie mają one możliwości nawilżenia. Szybko zaczynają się męczyć, a wówczas nawet mruganie nie przynosi ulgi. Dodatkowo wiele osób pracuje w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Bywa, że oko swędzi, piecze, boli, pojawiają się w nim drobinki, które bardzo przeszkadzają. Niekiedy oczy zaczynają nadmiernie łzawić, co również powoduje dyskomfort i utrudnia wykonywanie swoich obowiązków. Osoby, które mają tego typu problemy, często z trudnością oglądają też telewizor, czytają książki, czy uprawiają sport na świeżym powietrzu.

Problemy osób stosujących soczewki kontaktowe

Użytkownicy soczewek kontaktowych również skarżą się na tego typu problemy. W ich przypadku sama soczewka może uwierać w oko, mogą znaleźć się pod nią drobinki, białko produkowane przez oko, czy rzęsa. Jeśli oko nie jest odpowiednio nawilżone, często soczewka zaczyna wysychać, obkurczać się, co jest odczuwalne i daje nieprzyjemne uczucie.

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej dbałości i pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby czyścić je tylko i wyłącznie specjalnymi płynami antybakteryjnymi, a nie zwykłą wodą. Poza tym, soczewka nie powinna znajdować się na oku zbyt długo, ponieważ jest to bardzo niehigieniczne. Najlepszym wyborem są soczewki kontaktowe jednodniowe, ponieważ wymienia się je na tyle często, że nie są w stanie doprowadzić do infekcji, a jednocześnie są najcieńsze i mniej odczuwalne.

Jak pomóc sobie i przynieść suchym oczom ulgę?

Specjaliści zalecają, aby w miarę możliwości robić sobie przerwy od pracy z monitorem ekranowym. W trakcie przerwy najlepiej przespacerować się i pozwolić oczom odpocząć. Warto zaopatrzyć się również w krople nawilżające do oczu, jak Thealoz Duo, Haileye Free, czy Lakroft. Stosując soczewki, trzeba zapoznać się z ulotką i upewnić, że krople są odpowiednie dla nich i nie uszkodzą ich. Krople dostępne są bez recepty i najlepiej mieć je zawsze na biurku, aby co jakiś czas przynieść ulgę oczom, nawilżyć je, jak również wypłukać wszystkie drobinki, które dają uczucie dyskomfortu.

Zaleca się również, aby pracując przy monitorze zdecydować się na okulary z antyrefleksem w kolorze niebieskim. Nawet osoby bez wady wzroku mogą zamówić takie okulary, a warstwa ochronna wspaniale odbija światło i sprawia, że oczy znacznie wolniej się męczą. Trzeba pamiętać o tym, że wzrok to bardzo ważny zmysł i zadbać należycie o jego narzędzie, żeby służyło dobrze i sprawnie przez długie lata.