Dom

Zasłony do salonu w stylu skandynawskim

Popularność stylu skandynawskiego we wnętrzach stale rośnie. Wystrój utrzymany w tej estetyce jest bowiem minimalistyczny, łagodny, a jednocześnie bardzo przytulny. Wyposażenie domu w elementy stylu skandynawskiego ułatwia tworzenie przestrzeni idealnej do wypoczynku, a jednocześnie atrakcyjnej dla gości. Jednym z najważniejszych dodatków w wystroju wnętrz są zasłony do salonu, dlatego warto przyjrzeć się, czym powinny się wyróżniać, jeśli chcemy wprowadzić do domu świeżość i naturalność prosto ze Skandynawii.

Dlaczego warto mieć zasłony do salonu w stylu skandynawskim?

Zanim zdecydujemy się na zasłony do salonu w stylu skandynawskim, należy poznać cechy charakterystyczne dla takiego wystroju. Otóż klasycznie urządzone wnętrza, w których dominuje estetyka skandynawska, są przede wszystkim proste, stonowane, a jednocześnie przytulne i różnorodne pod względem kolorystycznym. Próżno szukać w nich przepychu, połyskujących tkanin, bogatych wzorów i upięć. Wnętrza skandynawskie są wprost stworzone do wypoczynku, dlatego pozbawione dodatków rozpraszających uwagę, wyróżniają się spokojem i harmonią. Rezygnując z niepotrzebnych bibelotów, mebli czy dodatków, a jednocześnie opierając się na prostym wzornictwie oraz małej liczbie elementów aranżacji, można uzyskać efekt przestrzeni i swobody. Same zasłony pełnią bardzo ważną funkcję w całym wystroju. Aby uzyskać aranżację charakterystyczną dla stylu skandynawskiego, wyposażenie domu musi obejmować naturalne materiały, oraz miękkie i delikatne tkaniny. Klimat najlepiej odzwierciedlają więc drewniane dodatki, koce, narzuty, poduszki i właśnie zasłony. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej uzyskać przytulny klimat, który w stylu skandynawskim jest bardzo ważny. W końcu w takich wnętrzach każdy czuje się komfortowo i może zrelaksować się w dowolnym momencie dnia. Tworząc salon zgodny z estetyką skandynawską, trzeba zadbać o odpowiednie światło. Wnętrza te są na ogół bardzo jasne i przestronne. Przytulny nastrój tworzy się w nich za pomocą ciepłego oświetlenia lamp wiszących i podłogowych. Z kolei w dzień, w skandynawskim salonie powinno dominować światło dzienne. Wypełnione nim pomieszczenie staje się nie tylko optycznie większe, ale też świeże i przyjemne dla oka. Wszystkie te cechy – delikatnie barwy, przyjemne materiały, jasne przestrzenie sprawiają, że styl skandynawski jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą stworzyć swój wyjątkowy, odprężający azyl we własnym domu.

Zasłony do salonu w stylu skandynawskim – najważniejsze cechy

Zasłony do salonu, które mają nawiązywać do stylu skandynawskiego, muszą charakteryzować się określonymi atrybutami. Ważna jest nie tylko ich kolorystyka, ale i gramatura czy wykończenie. Kierując się tymi cechami w wyborze najlepszej tkaniny, można zyskać pewność, że zasłona będzie idealnie wpisywać się w styl wnętrz skandynawskich:

  • Lekkość i swoboda. Wnętrza skandynawskie są przepełnione światłem dziennym, dlatego szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, należy zadbać o delikatną oprawę okna. W tej roli najlepiej sprawdzą się tkaniny lekkie i delikatnie przezroczyste. Lepiej unikać też zbędnych zdobień na zasłonie.
  • Neutralne kolory. Przestronność i zarazem przytulność wnętrz skandynawskich tworzą w dużej mierze odpowiednio dobrane barwy. Jeśli zasłony do salonu mają dobrze odzwierciedlać te cechy, powinny mieć kolor biały, kremowy, czy popielaty. Jeżeli jednak wnętrze jest bardzo monochromatyczne, można pokusić się o odważniejszą barwę tkaniny np. butelkową zieleń czy granat.
  • Naturalne materiały. Styl skandynawski kocha naturę, dlatego jego znakiem rozpoznawczym jest drewno, ale również tkaniny takie jak bawełna czy len. Wybierając odpowiednią zasłonę, najlepiej wybierać materiały wykonane właśnie z naturalnych materiałów.
  • Delikatne wzory. Choć styl skandynawski preferuje minimalizm, na zasłonach mogą pojawić się subtelne wzory np. geometryczne typu krata czy koła. Tkaniny, które dobrze odnajdą się w takiej estetyce, są również wykończone motywem natury – zieloną roślinnością, która nawiązuje do naturalnych materiałów we wnętrzach. Najlepiej zrezygnować za to z błyszczących detali i kolorowych nadruków.