Rodzina

Wiosenne porządki

Wiosna to wyjątkowa pora roku, kiedy przyroda wokół nas budzi się do życia. To czas, kiedy w naturalny sposób jesteśmy zmotywowani do działania – dni są dłuższe i widne, a rosnące temperatury i promienie wiosennego słońca dodają energii. Warto wykorzystać ten sprzyjający okres. Koniec zimy to dobry pretekst do uporządkowania przestrzeni wokół siebie.

Porządek ma kluczowe znaczenia dla naszego samopoczucia. Sprzątając przestrzeń dookoła siebie, w pewnym sensie zaprowadzamy także porządek w swojej głowie, pozbywamy się zimowej atmosfery i zaczynamy nowy rozdział, otwierając się na nowe możliwości. Kontrolując przestrzeń dookoła siebie zyskujemy poczucie, że panujemy nad sytuacją. Dlatego za wiosenne porządki warto brać się nie tylko ze względów estetycznych.

Oprócz gruntownego wysprzątania mieszkania i mycia okien, robiąc wiosenne porządki warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Szczególnej uwagi wymagają nasze szafy. Warto przejrzeć ubrania i pozbyć się tych, które są na nas za małe lub za duże, a także tych których nie nosimy. Można oddać je osobom, które będą z nich korzystać. Dzięki pozbyciu się zbędnej garderoby zyskamy więcej miejsca w szafach, łatwiej będzie utrzymać w nich porządek. To także idealny moment na to, aby na nowo poukładać zawartość szafy. Puchowe kurtki i zimowe obuwie schowajmy nieco głębiej. Przez najbliższe miesiące nie będziemy z nich korzystać. W łatwiej dostępnych miejscach umieśćmy lżejsze wiosenne i letnie ubrania, idealne na zbliżający się sezon.

Długie zimowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu w kuchni, a co za tym idzie robieniu zapasów produktów spożywczych. Wiosną warto przejrzeć zawartość kuchennych szafek i upewnić się czy makarony, przyprawy i konserwy, które w nich mamy wciąż nadają się do jedzenia.

Porządki nie powinny ominąć także przechowywanych w domu dokumentów i rachunków. Warto je przejrzeć i przebrać, być może części z nich już nie musimy przechowywać.

Wiosenne porządki warto zaprowadzić nie tylko w domu, ale także w pracy. To w końcu miejsce, w którym również spędzamy dużo czasu. Porządki powinny, więc objąć także nasze stanowiska pracy i komputery. Wiosna to dobry czas, aby uporządkować dawno odkładane sprawy.