Dom

Wanna dla seniora, czy prysznic?

Dla osób starszych i niepełnosprawnych kąpiel często jest dużym wyzwaniem. Problemem jest wejście do brodzika lub wanny, a także wydostanie się z nich. Seniorzy mają różne potrzeby i przyzwyczajenia, dlatego aranżując łazienkę, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.

Co będzie lepsze?

Aby stworzyć przyjazną i bezpieczną łazienkę dla seniora, trzeba uwzględnić jego ograniczenia fizyczne oraz przyzwyczajenia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się prysznic z otwarty, bez brodzika, lecz nie każdy senior poradzi sobie z kąpielą na stojąco. Dlatego pod prysznicem bardzo często montowane są siedziska oraz uchwyty, aby osoba starsza mogła bez problemu usiąść na nim i wstać. Za prysznicem przemawia niski koszt oraz łatwość montażu. Jednak wygodę i bezpieczeństwo zapewni kabina prysznicowa o dużych rozmiarach. Ciasna kabina może okazać się niebezpieczna podczas wchodzenia do niej, a także niewygodna w użytkowaniu. Dlatego wygodniejsza może okazać się wanna, w której senior może wygodnie usiąść i mieć podparcie pod plecami. W tym przypadku jednak wejście i wyjście z wanny jest niebezpieczne bądź nawet niemożliwe ze względu na ograniczenia fizyczne.

Co zrobić, gdy dana osoba woli wannę?

Ze względu na przyzwyczajenia i wygodę wielu seniorów nie wyobraża sobie kąpieli pod prysznicem. Poza tym nie w każdym mieszkaniu jest możliwość montażu kabiny bez brodzika. Istnieje możliwość zamontowania wanny z udogodnieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo. Takimi udogodnieniami mogą okazać się specjalne uchwyty i schodki. Wanna może być również wpuszczana w podłogę, lecz nie w każdej łazience można ją zamontować. Idealnym rozwiązaniem będzie wanna z drzwiami, która ma niski próg wejścia. Wanna z drzwiami została zaprojektowana z myślą o osobach starszych, by nie musiały prosić kogoś o pomoc przy kąpieli. Drzwiczki otwierają się do wewnątrz, a po zamknięciu ich, nie trzeba martwić się, że przez przypadek się otworzą. Montaż takiej wanny jest możliwy w każdej łazience. Dlatego najprostszym rozwiązaniem dla osoby starszej, niepełnosprawnej oraz lubiącej długie kąpiele, jest właśnie wanna z drzwiami.