Zdrowie

Tabletki, kapsułki czy płyn? Jaki środek przeciwbólowy wybrać?

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty możemy kupić w różnych formach. Najpopularniejsze są tradycyjne tabletki, coraz większą popularność zdobywają też kapsułki oraz granulat do sporządzania roztworu, oraz tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie.
Dobierz odpowiednią formę środka do swoich potrzeb, a uzyskasz najlepszy efekt przeciwbólowy. Środki przeciwbólowe, w zależności od formy, różnią się szybkością wchłaniania z przewodu pokarmowego i w związku z tym szybkością działania.

Klasyczne tabletki przeciwbólowe działają najwolniej.

Są one jednak powlekane, co chroni układ pokarmowy przed silnym działaniem leku. Są one więc najlepsze dla osób, mających kłopoty z żołądkiem, ponieważ są dla niego najdelikatniejsze. Będą dobrym wyborem także dla osób, które mają trudności z połykaniem kapsułek. Są lekkie i ich kształt sprawia, że ich przełknięcie nie stanowi problemu.

Kapsułki to leki w postaci płynnej zamknięte w podłużnej kapsule.

Wiele osób ma trudności z połykaniem tej formy leków, ale działają one zdecydowanie szybciej aniżeli tabletki. Lek przeciwbólowy w formie płynnej w układzie pokarmowym szybko uwalniany jest z kapsułki i trafia do krwiobiegu.

Jeżeli masz zdrowy układ pokarmowy, zależy Ci na bardzo szybkim działaniu przeciwbólowym, wybierz zawiesinę lub rozpuszczalne tabletki musujące. Substancja czynna w płynnej postaci szybko dociera do krwi, a z nią do miejsca bólu. Środki płynne najlepiej sprawdzają się w przypadku ostrego, uporczywego bólu. Środki takie nie są jednak wskazane dla osób cierpiących na stany zapalne żołądka lub wrzody.

Niezależnie od tego, jaki środek przeciwbólowy wybierzesz, pamiętaj, aby przed jego zastosowaniem dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania oraz sprawdzić termin ważności leku.