Rodzina

Praca u sąsiadów – gdzie najlepiej wyjechać?

Niektórzy żartują, że niedługo Polacy będą wyjeżdżać na Ukrainę, bo tam braknie rąk do pracy. Co trzeci Ukrainiec bowiem ma w planach bądź właśnie wyjechał do pracy w Polsce. Są u nas, mogłoby się wydawać, tanią siłą roboczą, jednak już coraz częściej zaczynają bardziej cenić sobie to co robią. Sytuacja w tamtym kraju jest trudna pod każdym względem, dlatego wyjazd do Polski dla nich to szansa na lepsze życie.

Dlaczego wyjeżdżamy?

Podobnie jest z Polakami, którzy szukają lepszych zarobków za granicą. Sporo młodych ludzi decyduje się na emigracje, zanim założy rodzinę, chociaż ci, którzy mają już dzieci, żony i mężów również wyjeżdżają, jednak rzadziej. Kuszą nas lepsze zarobki, dużo wyższy standard życia, mimo niższego stanowiska niż w kraju i możliwość uzyskania emerytury z zagranicy po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat. Część wyjeżdżających ma zamiar wrócić po pewnym czasie, jednak życie weryfikuje takie plany. Ciężko jest jednak się przestawić po kilku latach życia za granicą z powrotem na polskie realia.

Trudności za granicą

Praca za granicą to nie tylko wysokie zarobki i standard życia. To również często rozłąka z rodziną, trudności w adaptacji w obcym kraju, czasem depresje i inne trudności związane z wyjazdem. Część Polaków decyduje się na pracę po sąsiedzku. Niewielu oczywiście jedzie do Rosji, jednak całkiem sporo naszych rodaków wybiera Niemcy, albo Czechy. Te kraje są o wiele bliżej niż wielka Brytania czy Holandia, a mają równie atrakcyjne oferty pracy.

Praca w Czechach

Prace w Czechach znajdą zarówno pracownicy fizyczni, jak i umysłowi. Najczęstsze oferty dotyczą przemysłu motoryzacyjnego i prac biurowych w firmach obsługujących duże zagraniczne korporacje. Co do prac fizycznych wymogi są takie jak wszędzie, trzeba być sprawnym, potrafić pracować na produkcji. W pracach biurowych, jako że są to stanowiska, gdzie obsługuje się firmy pochodzące z równych krajów, duże znaczenie mają języki. Czesi wychodzą z założenia, że łatwiej jest nauczyć kogoś kto dobrze zna język np. wystawiania faktur niż na odwrót. Aby znaleźć najlepszą ofertę należy poszukać w internecie ofert pod hasłem praca Czechy.

Praca w Niemczech

W Niemczech najpopularniejszą ofertą pracy jest opiekunka osób starszych, fizjoterapeuta, pielęgniarka, ale także szereg ofert prac fizycznych i biurowych. Niemcy bardzo przestrzegają prawa pracy i szanują pracownika, jednak wymagają bardzo rzetelnego wykonywania obowiązków. Dużą zaletą pracy w Niemczech jest relatywnie dobry dojazd. Przy dobrej organizacji przynajmniej raz w miesiącu można zobaczyć się z rodziną w Polsce.