Lifestyle

Jaki rodzaj antykoncepcji najpewniejszy?

Niestety żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Każda kobieta wybierając dla siebie sposób antykoncepcji, powinna zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami różnych metod. Decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem.

Najskuteczniejsze metody antykoncepcji.

Kobiety najczęściej sięgają po doustną metodę antykoncepcji, czyli tabletki antykoncepcyjne. Mieszanka progesteronu i estrogenu, regularnie dostarczana do organizmu skutecznie zapobiega ciąży. Tabletkę należy połykać raz dziennie, o tej samej porze. Jest to najlepsza metoda dla młodych kobiet oraz dla tych, które będą pamiętały o tabletce każdego dnia. Pominięcie jednej dawki nie oznacza, że na pewno dojdzie do zapłodnienia, lecz istnieje takie ryzyko.

Jeśli zachodzi obawa, że kobieta będzie zapominała o codziennym przyjmowaniu tabletki, dobrą i skuteczną metodą antykoncepcji będzie wkładka domaciczna. Największą jej zaletą jest to, że nie trzeba o niej pamiętać oraz to, że jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Istnieje kilka rodzajów wkładek domacicznych, pierwszą grupą wkładek są te, które uwalniają jony metali, powodujące zaburzenia funkcjonowania plemnika. Druga grupa to wkładki domaciczne uwalniające progesteron, który powoduje zwiększenie śluzu szyjkowego, a co za tym idzie uniemożliwienie podróży plemnika. Wkładka domaciczna może mieć także działanie zapobiegające zagnieżdżenie się zarodka. Wtedy nie uwalnia żadnych jonów metali lub hormonów. Zdaniem lekarzy ten rodzaj wkładek nie jest tak skuteczny.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji?

Tabletki hormonalne nie powinny być stosowane przez kobiety, których dotyczy choroba zakrzepowo- zatorowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zapalenie żył i inne choroby sercowo- krążeniowe. Poza tym nie jest to metoda zalecana dla kobiet z nowotworem, chorobami wątroby, trzustki oraz dla kobiet palących papierosy. Palenie tytoniu i stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest przeciwwskazane, ponieważ istnieje większe ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył, niż w przypadku niepalenia papierosów.

Przeciwwskazaniami do zastosowania wkładki domacicznej jest częste zapalenie przydatków, zakażenia w obrębie miednicy mniejszej, krwawienia o nieznanej przyczynie, epizody ciąży pozamacicznej, zmniejszona odporność organizmu, poważne choroby serca. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wkładka domaciczna nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Mogą zdarzyć się obfite krwawienia miesiączkowe, bolesność brzucha podczas menstruacji lub upławy.