Dom

Jak urządzić małe mieszkanie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób urządzić niewielkie mieszkanie. Na szczęście istnieje parę niezawodnych sposób, które pozwolę cieszyć się przestrzenią nawet na małym metrażu.

Przede wszystkim należy postawić na jasne, neutralne kolory, które optycznie powiększą nam przestrzeń. Trzeba unikać barw ciemnych lub zbyt intensywnych, chyba, że mają stanowić w mieszkaniu jedynie niewielkie akcenty. Warto zdecydować się na maksymalnie trzy pasujące do siebie odcienie, na przykład biel, popiel i beż. Można pomyśleć również o delikatnych, pastelowych kolorach.

Aby zwiększyć dostępną przestrzeń, należy wyeliminować zbędne ściany i regały. Salon połączony z kuchnią zyska na przestrzeni, a te dwa pomieszczenia można oddzielić od siebie w sposób symboliczny, na przykład wyspą kuchenną, która będzie pełniła także funkcje stołu.

Warto pomyśleć o umieszczeniu w pokoju dużych luster, na przykład na szafie czy na ścianie. Wizualnie pomieszczenie zyska na tym kilka dodatkowych metrów kwadratowych.

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się meble pod wymiar, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Najlepiej, aby meble były nowoczesne i stylu modnego minimalizmu, ponieważ taki najlepiej sprawdzi się w niewielkim pokoju. Im mniej ozdób i niepotrzebnych bibelotów na widoku, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjne: narożnik w salonie, który może spełniać również funkcje łóżka czy składana szafa.

Jeśli nasz sufit jest wysoko, można pomyśleć o wykonaniu antresoli, która będzie stanowiła część wypoczynkową. Dzięki temu zaoszczędzimy dodatkowe kilka metrów naszego mieszkania.