szklarnia ogrodowa
Dom

Jak uprawiać egzotyczne warzywa w szklarni?

Posiadanie własnej szklarni jest marzeniem niejednego ogrodnika. W końcu kto nie chciałby cieszyć się aromatycznymi i obfitymi plonami niezależnie od warunków atmosferycznych i klimatu? Postawienie szklarni ogrodowej to niestety tylko połowa sukcesu – o rośliny trzeba jeszcze odpowiednio zadbać. Czym powinna charakteryzować się szklarnia ogrodowa? Na co warto zwrócić uwagę podczas uprawy egzotycznych warzyw w szklarni?

Szklarnia ogrodowa – co to takiego?

Szklarnia ogrodowa to takie miejsce w ogrodzie, które pozwala hodować różnego rodzaju rodziny, nawet przez cały rok, czy też rośliny, które normalnie w polskich warunkach by się nie przyjęły – takie jak rośliny egzotyczne. Szkielet szklarni stanowią przeważnie profile stalowe. Wnętrze odseparowane jest przez szkło, które tworzy zarówno ściany, jak i dach konstrukcji. Dzięki światłu i ciepłu pochodzącemu od promieni słonecznych powstaje specyficzny klimat, który sprzyja uprawie niektórych gatunków jadalnych czy ozdobnych. Co więcej, szklarnia powinna być ogrzewana. Jest to metoda, która umożliwi całoroczne utrzymanie zarówno roślin, sadzonek, warzyw jak i owoców – także tych egzotycznych. Coraz częściej szklarnia ogrodowa zostaje wyposażona w różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, których celem jest zadbanie o nawilżenie powietrza i gruntu, regulację ogrzewania, doświetlenie i wymianę powietrza.

Uprawa egzotycznych roślin w szklarni

Szklarnia ogrodowa to również miejsce, gdzie poza tradycyjnymi uprawami można „sprowadzić” rośliny typowe dla klimatu tropikalnego. Najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, by takie rośliny się przyjęły, jest stworzenie mikroklimatu przypominającego ich środowisko naturalne. Choć rośliny tropikalne kojarzą się z gorącym klimatem, nie należy popadać w skrajności. Należy pamiętać o wietrzeniu szklarni, ponieważ wymiana powietrza moa ogromne znaczenie dla odpowiedniego wzrostu roślin oraz pozwala obniżyć temperaturę w jej wnętrzu, która w upalne dni może przekroczyć nawet 55 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem uprawy ulubionych warzyw egzotycznych w szklarni, należy zadbać o odpowiednie podłoże – żyzne, przepuszczające powietrze i bogate w składniki odżywcze. Zaleca się uprawiać rośliny w tzw. podwieszonych grządkach lub przeznaczonych do tego pojemnikach, gdyż ziemia wewnątrz szklarni dość szybko ulega wyjałowieniu i łatwiej będzie ją wymienić. Rośliny egzotyczne, podobnie jak każde inne, aby prawidłowo rosły, wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Hodowla takich roślin opiera się na takich samych zasadach jak każdych innych, jedynie warunki, jakie należy spełnić, są inne.