Zdrowie

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to współczesny problem, który przybiera na sile. Dotyka coraz większą liczbę, coraz młodszych osób. Bezsenne nocne zdarzają się każdemu z nas, ale gdy nie są to sporadyczne przypadki, trzeba poszukać przyczyny i ją zwalczyć. Już jedna nieprzespana noc rozregulowuje cały organizm na długi czas.

Czym jest bezsenność – nie tylko kłopoty z zasypianiem

Bezsenność to dość szerokie pojęcie. Zmagają się z nią nie tylko ci, którzy w ogóle nie mogą usnąć, ale również osoby często wybudzające się ze snu. Tacy pacjenci skarżą się na zbyt wczesne budzenie lub ciągłe uczucie zmęczenia, niewyspania, pomimo przesypiania całej nocy. Sen staje się dla nich nieefektywny, nie przynosi należytego odpoczynku i nie pozwala zregenerować się organizmowi.

O bezsenności mówi się wtedy, gdy powyższe objawy wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie, utrudniają je i powodują gorsze samopoczucie. Dodatkowym kryterium jest okres trwania w takim stanie – objawy muszą występować minimum przez miesiąc, trzy razy w tygodniu bądź więcej.

Skąd się bierze bezsenność

Aby móc skutecznie diagnozować i leczyć bezsenność, niezbędne jest określenie przyczyn takiego stanu. Wymienia się pośród nich stres, nadmierne napięcie – zwykle trwają one przez długi czas. Kłopoty mogą się pojawiać w wyniku występowania przewlekłych chorób, zaburzeń psychicznych, a także nadużywania alkoholu. Sposób zwalczania bezsenności musi być dobrany indywidualnie.

Jak zwalczyć bezsenność

Przede wszystkim trzeba uporać się ze schorzeniami pierwotnymi, na tle których może dochodzić do występowania wspomnianych objawów. Warto zadbać o higienę snu, czyli stałe godziny kładzenia się spać i wstawania, wyciszanie przed snem bez udziału urządzeń elektronicznych, a także niwelowanie stresu.

Pomocą mogą być ponadto środki apteczne dostępne bez recepty, na przykład Extraspasmina, Benosen czy Novanoc. Ich zadaniem jest ułatwienie zasypiania, a niektóre mogą również wpływać uspokajająco na pacjenta. Warto pamiętać o tym, by stanowiły doraźną pomoc. Gdy problem bezsenności się nasila, coraz mocniej ogranicza normalne, codzienne funkcjonowanie, trzeba skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej.