Zdrowie

Jak dbać o siebie w okresie karmienia?

Okres karmienia jest trudny i mocno absorbujący dla matki. Wtedy to ona skupia się przede wszystkim na potrzebach swojego dziecka, zapominając o sobie. Niestety, to spory błąd. Stres, nerwy, brak dbałości o własne ciało, mogą odbijać się na samopoczuciu matki, ale i wpływają na problemy z karmieniem.

Przyjemności na później?

Od dawna wiadome jest zarówno dla świeżo upieczonych matek, jak i tych doświadczonych, że stres, zbędne nerwy oraz zapominanie o własnych potrzebach, nie wpływa korzystnie ani na matkę, ani na dziecko. Mogą pojawiać się problemy z wydzielaniem pokarmu, które frustrować będą obie strony – matkę, chcącą nakarmić malucha, i dziecko będące głodne. Nie bez znaczenia pozostaje codzienna dieta, ale na równi z nią jest znalezienie czasu dla siebie.

Matka, która ma czas na chwilę wytchnienia, częściej jest wypoczęta i uśmiechnięta. To wpływa na jej samopoczucie psychiczne i przekłada się na kondycję fizyczną. Idąc tym tropem, ryzyko problemów z karmieniem praktycznie nie istnieje. Dbałość o siebie to również pielęgnacja własnego ciała, które zmieniło się po porodzie. Matki mogą zmagać się bowiem nie tylko z rozstępami, ale i pękającymi, przesuszonymi oraz krwawiącymi sutkami. To problem głównie bolesny, lecz można sobie z nim poradzić.

Pielęgnacja biustu

Brodawki sutkowe w okresie ciąży mogą stawać się nabrzmiałe i bolesne. Późniejsze częste karmienie doprowadza do podrażnień, pękania, a nawet krwawienia. Nie musi tak być, ale kobiety zmagające się z tym bolesnym problemem, nie mogą poradzić sobie z dalszym karmieniem. Jak uporać się z tą sytuacją? Pomocą są specjalne produkty przeznaczone do pielęgnacji piersi, w tym brodawek sutkowych. Może to być Purelan, Maltan czy Mama’s. Tego typu maści tworzą barierę ochronną na sutkach, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących, hipoalergiczne, a przede wszystkim przynoszące ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach.

Karmienie ma na celu nie tylko zaspokojenie potrzeb dziecka. Jest czasem zacieśniania więzi, kiedy to rodzą się szczególne uczucia pomiędzy matką, a jej pociechą. Dbając o swój biust, dietę i wygospodarowanie wolnego czasu, można sprawić, że karmienie będzie tylko przyjemnością i za każdym razem ważną wspólną chwilą.