Dom

Jak dbać o ręczniki, aby dłużej były miękkie?

Chcąc zapewnić sobie wieloletnie użytkowanie ręczników łazienkowych, należy wiedzieć, w jaki sposób je prać, aby były miękkie i każdorazowo zapewniały taki sam komfort, jak przy zakupie. Warto stosować kilka prostych zasad, dzięki którym ręczniki nie stracą swojego koloru, miękkości i na długo pozostaną w idealnym stanie.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu ręcznika łazienkowego?

Ręczniki powinny pasować do aranżacji łazienki, być idealnie dobrane kolorystycznie i piękne, a ponadto muszą cechować się odpowiednią grubością i miękkością, dzięki którym ich użytkowanie stanie się samą przyjemnością. Niestety, niewiele osób wie, jak dużą rolę odgrywają dobre jakościowo ręczniki. Planując zakup ręcznika do łazienki zazwyczaj osoby nieświadome najważniejszych jego właściwości, kierują się przede wszystkim niską ceną i estetyką, a dopiero później jakością materiału oraz wykonania. A przecież dobre ręczniki łazienkowe mogą służyć nawet przez wiele lat.

Jak dbać o ręczniki łazienkowe?

Sposobów na dbanie o ręczniki łazienkowe jest wiele. Nie należy traktować je jako kolorowy materiał, który jedynie wisi na haczyku w łazience. Warto wziąć je pod uwagę, gdyż ręcznik stanowi szczególny element wyposażenia każdej łazienki – tak jak szafki łazienkowe. Większość użytkowników ręczników łazienkowych z pewnością doświadczyła kiedyś uczucia relaksu po odprężającym prysznicu oraz tego, jak zostało ono zburzone w momencie sięgnięcia po ręcznik, który był niemiły w dotyku bądź nieprzyjemnie pachniał. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy może być kumulująca się w ręczniku wilgoć, która przez brak właściwej cyrkulacji powietrza, korzystnie wpływa na rozwój bakterii. Warto dbać o ręczniki, ponieważ mają one bezpośredni kontakt ze skórą. Po każdej kąpieli zaleca się rozwiesić je w przewiewnym miejscu, tak by miały one możliwość dokładnego wyschnięcia. Nie należy zostawiać ręczników w łazience po kąpieli, ponieważ wilgotność powietrza jest tam po prostu zbyt wysoka. Skupiając uwagę na dbaniu o ręczniki, nie zaleca się jednak popadać w skrajności – warto pamiętać, iż ręczników nie wolno prasować, ponieważ wtedy zgniecione zostają ich pętelki, przez co tracą one swoją chłonność i miękkość. Przed rozwieszeniem ręcznika, czy po praniu, czy to po kąpieli, wystarczy je dokładnie roztrzepać.

Jak prawidłowo prać ręczniki?

Pranie ręczników zazwyczaj jest połączone z praniem ubrań, co jest jednym z najpopularniejszych błędów, przez który ręczniki bardzo szybko tracą swoją miękkość. Należy je prać oddzielnie i dzielić je kolorystycznie, by uniknąć jakiegokolwiek ryzyka zafarbowania. Oczywiście, kupując ręczniki z dobrych materiałów i wysokiej jakości, nie należy obawiać się o szybką utratę koloru, jednak odseparowanie prania ubrań od ręczników wiąże się jeszcze z dwoma wskazówkami. Po pierwsze, w trakcie prania ręczników, zwłaszcza tych nowych, naturalnym zjawiskiem jest „pylenie”, a więc utrata mikrowłókien, które mogłyby w łatwy sposób osiąść na ubraniach.

Drugą kwestią jest możliwość zniszczenia się ręczników przez pewne elementy ubrań, jak choćby przez zamki błyskawiczne, które mogą zaciągnąć ulubiony ręcznik. Wiele osób uważa, iż posiadanie białych ręczników w łazience jest ściśle związane z zabrudzeniami nie do odeprania już po pierwszym użyciu. Jednak również białe ręczniki można spokojnie prać w najwyższej temperaturze, bez obaw o jakiekolwiek odbarwienia.

W przypadku kolorowych ręczników rekomenduje się pranie ich w temperaturze 40°C – 60°C, by zachować ich miękkość i kolor, jak również trwałość materiału.