Dom Firma Przestrzeń dla Ciebie

Adwokat a radca prawny – jaki jest zakres usług oferuje kancelaria radców prawnych?

Choć radca prawny jest zawodem znanym, to Polska cechuje się stosunkowo niską świadomością zakresu pracy w tej profesji. Przez wielu jest on mylnie postrzegany jako doradca prawny, nie posiadający udziału w bezpośrednich sprawach. W obecnych czasach uprawnienia adwokatów i radców prawnych są niemal takie same, co sprawia, iż radca może reprezentować klienta w sprawach rodzinnych, majątkowych i ubezpieczeniowych. Popularność wyszukiwań fraz, takich jak „kancelaria radców prawnych łódź” czy „kancelaria adwokacka Poznań” ukazuje, iż tematem interesuje się coraz więcej osób.

Adwokat a radca prawny – jaki zakres usług świadczy radca prawny?

Radca prawny jest stosunkowo młodym zawodem. Pojawił się on w latach sześćdziesiątych i początkowo miał służyć obsłudze prawnej przedsiębiorstw państwowych w ograniczonym zakresie.

Istotne jest to, iż radca prawny w tym okresie mógł pełnić swoje obowiązki jedynie pozostając w zatrudnieniu przez przedsiębiorstwo, co sprawiało, iż nie był to wolny zawód. Z biegiem lat charakter pracy i uprawnienia pracy radców coraz bardziej zbliżyły się do zawodu, jakim jest adwokat. Zakres spraw, jakimi może zajmować się radca prawny ciągle się poszerza. Z pierwotnej, typowo administracyjno-handlowej praktyki, przeistoczył się w pełnoprawnego reprezentanta w niemal każdego rodzaju sprawach. Radca prawny może pomóc w przypadku spraw z zakresu sądu administracyjnego, cywilnego, rodzinnego. Kwestią, która w znacznym stopniu różni adwokata i radcę prawnego jest to, iż reprezentowanie klienta w sprawach karnych lub karnoskarbowych jest możliwe tylko i wyłącznie przez adwokata.

W jaki sposób radca prawny może pomóc?

Poza możliwością obrony klienta w sprawach karnych, adwokatów i radców dzieli jeszcze jedna kwestia – a mianowicie kwestia zatrudnienia. Tylko radcowie mogą zostać zatrudnieni na zasadach umowy o pracę, co sprawia, iż niektórzy nadal myślą, że jest to zawód zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. Tak właściwie to radcowie występują w sądach o wiele częściej, niż mogło by się wydawać. Ustawa głosi, iż mogą oni zajmować się udzielaniem porad prawnych, opracowywaniem projektów aktów prawnych, sporządzaniem opinii prawnych oraz występowaniem przed urzędami i sądami.

Co istotne, wszystkie te usługi mogą być świadczone z obszaru niemal wszystkich kodeksów. Radca prawny może pomóc w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego oraz prawa rodzinnego czy ubezpieczeń społecznych.